Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Ukážka - trailery

Formát obrazu: 2,40:1
Formát zvuku: Dolby 5.1 EX
Dĺžka filmu: 136 minút
Realizácia
Herecké obsadenie

V prvom rade treba povedať, že filmová verzia trochu utrpela na zjednodušovaní deja a oproti predošlým dielom predsa len viac zaostáva, čoho výsledkom je aj kratšia dĺžka filmu, ako boli predchádzajúce, hoci je tretia kniha rozsiahlejšia. Dej pôsobí nie príliš konzistentným charakterom, výsledkom toho je, že divák má trochu rozpačitý celkový dojem – nemôže sa ubrániť tomu, že tam niečo chýba. Chmúrnejšie a strašidelnejšie poňatie príbehu je miestami možno trochu výraznejšie, ako by bolo potrebné. Zmena režiséra zrejme spôsobila aj ďalšie odchýlky oproti predchádzajúcim dielom, ktoré si môže pozorný divák všimnúť. Aby som však len nekritizoval, treba uviesť, že stvárnenie kľúčových momentov filmu bolo urobené dobre – či ide o nafúknutie tety Marge, cestu Rytierskym autobusom, hodina s Hrdozobcom, boj s prízrakom, alebo používanie Záškodníckej mapy. Aj keď plynulosť deja je trochu kostrbatejšia, dokáže upútať diváka a pripraví mu nejeden prekvapivý zvrat. Niektoré scény boli trochu rozvláčnejšie, napríklad lietanie Harryho na hrdozobcovi, no najmä Lupin ako vlkolak (odklon tejto časti oproti originálnej predlohe spôsobuje jej zbytočné predĺženie). Možno chápať upravenie deja, nakoľko pôvodný príbeh je rozsiahly, no vhodné skrátenie zdĺhavejších pasáží by umožnilo pridať aj niečo z chýbajúcich momentov príbehu – nikto by asi neprotestoval voči dlhšej verzii filmu. Divákovi, ktorý nečítal knižnú predlohu, budú miestami chýbať niektoré súvislosti, čo ostávajú bez vysvetlenia.
Ostáva len dúfať, že ďalšie filmové pokračovania tejto ságy budú spracované lepšie – dosahujúce úroveň prvých dvoch filmov. To samozrejme závisí najmä od kvalitnej práce scenáristu a samozrejme od predstáv režiséra, ktorý najvýraznejšie ovplyvňuje celkový výsledok filmu. Tiež by bolo vhodné dodržať predchádzajúce scenérie vo filmoch – vidno to obzvlášť v prípade Hagridovej chatrče a Zúrivej vŕby, ani hrad neostal ušetrený od zmien.

Zobrazeniu menu predchádza ešte upútavka na film Polárny expres (to naozaj nemuselo byť, ešte štastie, že sa dá preskočiť), až potom nasleduje sekvencia zo samotného filmu. Prvý (filmový) disk má menu v angličtine a okrem štandardného výberu umožňujúceho nastaviť zvuk, titulky, prehrať film, výber kapitoly, tiež ponúka doplnkové informácie o hercoch a upútavky na všetky dosiaľ uvedené filmy v kinách. Keďže ide o verziu pre náš trh, možno si vybrať pôvodné znenie alebo slovenský, prípadne český dabing. Aj titulky sú len v týchto jazykových mutáciách. Obrazovej stránke sekundujú kvalitne urobené zvukové stopy, všetky vo formáte Dolby Digital 5.1 (dátový tok 384 kb/s). Čo sa týka prekladu, až na zopár drobností je urobený dobre, dodržiava názvy použité v knižnej verzii (platí to pre obe jazykové mutácie – slovenčinu a češtinu). Titulky celkom verne kopírujú zvukové spracovanie.

Druhý (bonusový) disk zahŕňa rozsiahly obsah. Jazykový sprievod je možný v štyroch mutáciách – anglický, slovenský, český a ruský vo formáte Dolby Digital 2.0 (dátový tok 192 kb/s). To, že bonusové materiály sú umiestnené samostatne, možno oceniť, spracovanie je na veľmi dobrej úrovni. Sú značne obšírne a ovládané formou Záškodnickej mapy. Celkový rozsah je zrejmý z nasledovného podrobného zoznamu. Zahŕňa návštevu hodiny veštenia – krištáľová guľa ponúka vystrihnuté scény, vytvorenie vízie pozostáva z rozprávania filmových tvorcov a scvrknutá hlava sa venuje rozhovorom s hercami (hlavní hrdinovia, chrabromilskí a slizolínski spolužiaci, Dumbledore, Hagrid, Lupin, Sirius Black, rodina Dursleyových, nakoniec za tvorcov filmu sú tu režisér, producent a kameraman). V triede obrany proti čiernej mágii sa možno dostať ku kúzlam, ktoré vám možno unikli (detaily z filmu sú rozoberané formou kvízu) a tiež k interaktívnej prehliadke tejto učebne a pracovne profesora Lupina. Veľká sieň v sebe skrýva dve hry (Výprava za sirom Cadoganom a chytanie Prašivca) a k tomu ešte pridáva skúšku zboru – pesničku z úvodu filmu spolu s jej slovami uvedenými v titulkoch. Samotný Rokfort obsahuje úryvok hry založenej na treťom filmovom pokračovaní a Hagridovu chatrč, kde možno nájsť chov kúzelných tvorov (dokument o zvieratách použitých vo filme) a vyčarenie scény – ukážky z tvorby trikov, špeciálnych efektov a masiek vo filme. Pod prehliadkou Medových labiek sa nachádza interaktívna návšteva tohto obchodu s kúzelníckymi pochúťkami.
V prípade použitia na PC sa možno dostať k ďalším doplnkovým bonusom, výhodou je pripojenie k internetu. V tomto prípade treba vedieť po anglicky. Ovládanie je riešené pomocou výberu pochúťok v obchode Medové labky. Tu sa možno dostať k časovej osi Rokfortu (Hogwarts timeline), kde si možno pozrieť jeho históriu a trojročné pôsobenie Harryho na škole. Ďalej už odkazy vedú na internet, ponúkajú zberateľské kartičky a ukážku hry od EA. V porovnaní s predošlými dielmi vidno, že táto časť je oveľa skromnejšia, za hlavnú náplň treba považovať filmovú časť DVD a tá je tentoraz naozaj obsiahla.

Z popisov oboch diskov je zrejmé, že tvorcovia DVD zapracovali a snažili sa pripraviť atraktívny titul doplnený materiálmi, ktoré výborne sekundujú filmu. Prvý disk je filmový, kde sa okrem filmu takmer nič navyše nenachádza (no vďaka tomu ponúka aj českú verziu). Druhý disk to v plnej miere nahrádza. Opäť si na svoje prídu fanúšikovia, ktorým by uvedený titul nemal chýbať v ich zbierke.