Harry Potter a fénixov rád

Ukážka - trailery

Formát obrazu: 2,35:1
Formát zvuku: Dolby 5.1 EX
Dĺžka filmu: 138 minút
Realizácia
Herecké obsadenie

Piate pokračovanie sa neobišlo bez škrtania z objemnej knižnej predlohy. Ako to teda dopadlo? Nie veľmi dobre – výsledok vyzerá ako sekvencia rôznych scénok, stvárnenie ktorých má kolísavú úroveň. Úvod filmu ako-tak sledoval predlohu, no prečo bolo ihrisko kdesi v poli. Ďalším zvláštnym momentom bol let na metlách v nízkej úrovni Londýnom, doslova na očiach muklom. Podivné bolo aj to, že Moody na čarovanie používal bakuľu a nie prútik.
Celkový dej filmu možno v hlavných bodoch zhrnúť nasledovne: útok dementorov na Harryho a Dudleyho, príchod do sídla Fénixovho rádu, vyšetrovanie na ministerstve, pôsobenie Dolores Umbridgeovej na Rokforte, vznik DA a praktické hodiny obrany, poranenie Arthura Weasleyho, hodiny oklumencie, odhalenie DA, Hagridov obrí brat Grawp, skúšky VČÚ, revolta weasleyovských dvojčiat, Harryho vidina vedúca na ministerstvo mágie, súboj proti smrťožrútom, duel Dumbledore a Voldemort.
Objavujú sa nové postavy ako Arabela Figgová, Luna Lovegoodová a Dolores Umbridgeová – ktorá mala dostatočný priestor vykresliť svoje stredoveké spôsoby, jej stvárnenie bolo výborné. Naproti tomu Luna až tak nepresvedčila, vyzerala celkom normálne – akurát svojimi replikami sa blížila knižnej predlohe.
Vyzdvihnúť možno akčnejšie a trikové momenty ako desivý útok dementorov, let na testraloch, súboje na ministerstve – pastvou pre oči bol duel Voldemort a Dumbledore, efektné ohňostroje, únik Dumbledora z pracovne. Ako obyčajne u americkej produkcie, opäť sa našiel prvok, kde sa mohli realizovať v plnej paráde – tým bolo umiestňovanie vyhlášok inkvizítorky, ktoré usilovný školník s vervou zatĺkal do steny.
Akosi sa z filmu vytratila patričná atmosféra, taký bolestivý moment akým bolo úmrtie Siriusa a Harryho žiaľ – nebolo to oproti knihe vôbec cítiť, emocionálne film pôsobil plytko, zato dementori v úvode navodili hrozivú atmosféru.

Prvý (filmový disk) začína obšírnym jazykovým menu, ktoré sa však ďalej vôbec neprejaví. Potom nasledujú štandardné možnosti – prehratie filmu, kapitoly, výber jazyka. Prekvapením je, že okrem slovenčiny je tu poľština – zaujímalo by ma, aký jazyk priradili k češtine. Obrazová kvalita nepotrebuje komentár na rozdiel od dabingu a titulkov. Bolo vidno, že nepochádzajú z rovnakého zdroja a niektoré preklady boli naozaj otrasné. To sa predtým nestávalo. V dabingu takým najvýraznejším bolo OSČÚ (namiesto VČÚ), v titulkoch toho bolo viac – mačka Krivonôžka (kocúr Krivolab), trh s jedmi (elixírová burza), giganti (obri)...

Druhý disk (bonusové DVD) začína rovnakým jazykovým menu ako filmové, ktoré vôbec neovplyvňuje ďalšiu funkčnosť. Prostredie je totiž anglické. Je teda jedno, aký jazyk si zvoliť.
Úvod pozostáva z ukážky hry HP5 na PC a herných konzolách a až potom sa zobrazí menu. To je znázornené ako rodokmeň Blackovcov. Pozostáva z piatich položiek:
1. Languages – výber sprievodných titulkov: anglické, bulharské, chorvátske, české, estónske
2. Aditional scenes – nepoužité scény (9), možnosť výberu jazyka (anglicky, rusky)
3. Trailing Tonks – nahliadnutie do zákulisia z natáčania v sprievode Nymphadory Tonksovej.
4. The hidden secrets of Harry Potter – 43 minútová rekapitulácia dosiaľ sfilmovaného príbehu, prierez postáv, komentáre a rozhovory s hercami a tvorcami.
5. Harry Potter – the magic of editing. V tejto časti nás režisér David Yates a strihač Mark Day oboznámia o tvorbe finálneho výsledku filmu. Obsiahnu problematiku kamery (záber scény), hudby (navodenie atmosféry), vizuálnych efektov a zvukových efektov (dôležitý doplnok k vizuálnym efektom). Potom si možno vyskúšať zostrihať úsek z filmu – výuku zaklínadla v DA.
Na troch obrazovkách sú tri rôzne zábery scény (ukážka sekvencie) – Harry, Nigel, obecenstvo. Hneď pod nimi je ukazovateľ sekvencie scény (bežiaci zelený pásik) – sú tiež tri. Na drevenom ovládacom pulte sa dá vybrať príslušný záber do sekvencie. Po skompletovaní sa pracuje so zvukovou časťou – vyberá sa hudba (3 možnosti) a zvukový efekt (2 voľby). Potom sa dá pozrieť celkový výsledok. Opis vyzerá možno zložito, ale prakticky je to celkom jednoduché.

Posledná časť bonusov je prístupná len na počítači, kde sa dostávame k Hogwarts Timeline – časovej osi. Tu sa dá zrekapitulovať doterajšia história uplynulých piatich častí doplnená krátkymi filmovými ukážkami. Ďalšie položky DVD už smerujú na internet.

Nemôžem si odpustiť poznámku k obrazovej kvalite bonusov, ktorá je doslova amatérska. Môže celkový dojem zachrániť zaujímavý obsah? Zatiaľ ani v jednom prípade nenastala situácia na také rozporné hodnotenie – film aj bonusy pokrivkávajú. Pokiaľ sa fanúšikovia prenesú cez tieto nedostatky, určite ani piate pokračovanie nebude chýbať v ich zbierke. No ja by som si ho nekúpil.