Harry Potter a fénixov rád

Ukážka - trailery

Piate filmové pokračovanie bolo v očakávaní, čo sa z knihy dostane na plátno. Objemná predloha dávala tušiť, že bude veľa škrtania. Ako to teda dopadlo? Nie veľmi dobre – výsledok vyzerá ako sekvencia rôznych scénok, stvárnenie ktorých má kolísavú úroveň. Úvod filmu ako-tak sledoval predlohu, no nechápem, čo robilo to ihrisko kdesi v poli. Ďalším zvláštnym momentom bol let na metlách v nízkej úrovni Londýnom, doslova na očiach muklom. Podivné bolo aj to, že Moody na čarovanie používal bakuľu a nie prútik. Mnohé záležitosti môžu neznalému divákovi pôsobiť problémy – príde naň vôbec niekto taký?
Celkový dej filmu možno v hlavných bodoch zhrnúť nasledovne: útok dementorov na Harryho a Dudleyho, príchod do sídla Fénixovho rádu, vyšetrovanie na ministerstve, pôsobenie Dolores Umbridgeovej na Rokforte, vznik DA a praktické hodiny obrany, najočakávanejší samozrejme bozkávanie Harryho s Čcho, poranenie Arthura Weasleyho, hodiny oklumencie, odhalenie DA, Hagridov obrí brat Grawp, skúšky VĆÚ, revolta weasleyovských dvojčiat, Harryho vidina vedúca na ministerstvo mágie, súboj proti smrťožrútom, duel Dumbledore a Voldemort.
Objavujú sa nové postavy ako Arabela Figgová, Luna Lovegoodová a Dolores Umbridgeová – ktorá mala dostatočný priestor vykresliť svoje stredoveké spôsoby, jej stvárnenie bolo výborné. Naproti tomu Luna až tak nepresvedčila, vyzerala celkom normálne – akurát svojimi replikami sa blížila knižnej predlohe.
Aby som však len nekritizoval, treba vyzdvihnúť akčnejšie a trikové momenty ako desivý útok dementorov, let na testraloch, súboje na ministerstve – pastvou pre oči bol duel Voldemort a Dumbledore, efektné ohňostroje, únik Dumbledora z pracovne. Apropo ministerstvo – átrium – bolo iné ako by si čitateľ predstavoval, hoci vyšetrovanie Harryho v súdnej sieni Wizengamotu vyzeralo dobre. Ako obyčajne u americkej produkcie, opäť sa našiel prvok, kde sa mohli realizovať v plnej paráde – tým bolo umiestňovanie vyhlášok inkvizítorky, ktoré usilovný školník s vervou zatĺkal do steny a jeho rebrík postupne rástol aby mohol obsiahnuť stenu až do závratných výšin.
Akosi sa z filmu vytratila patričná atmosféra, taký bolestivý moment akým bolo úmrtie Siriusa a Harryho žiaľ – nebolo to oproti knihe vôbec cítiť, emocionálne film pôsobil plytko, zato dementori v úvode navodili hrozivú atmosféru..
Nebudem skrývať, že päťka ma sklamala, hoci sa dala pozerať. Umiestnil by som ju však na najnižší stupienok z dosiaľ sfilmovaných kníh, recenziu som sa snažil napísať z objektívneho pohľadu, nie ako nekritický fanúšik – no každý môže vlastný názor na toto filmové spracovanie.