Podujatie Bratislava - Rokfort

Piatok večer 25.11.2005 pôsobil ako začarovaný, z oblohy padal jemný sneh a Bratislava sa začala zahaľovať do bielej pokrývky. Ani tá však neskryla evidentnú prítomnosť mágie, ktorá sa koncentrovala neďaleko železničnej stanice. Práve v tento deň k nám zavítala vzácna návšteva. Prišli hostia zo slávnej strednej školy čar a kúziel – profesorský zbor na čele s riaditeľom Dumbledorom a samozrejme nechýbal ani Harry Potter. Ich prítomnosť bola nanajvýš potrebná, krstilo sa šieste pokračovanie čarodejníckej ságy.

Krátko po siedmej sa otvorila brána a masa nedočkavých ľudí sa tlačila ku vchodu. Nastalo nepríjemné zovretie davu a dovnútra sa dostávajú prví zvedavci. Po prejdení cez hradný vstup dostali mapu Rokfortu a lístok na Rokfortský expres odchádzajúci z nástupišťa 9¾. Mohli tak absolvovať krátku jazdu vo vagóne ťahaným parným rušňom. Prichádzajúc do areálu Rokfortu ako prvé bolo vidno metlobalové ihrisko. Tu sa mohlo začať plnenie siedmich predpísaných úloh, úspešné absolvovanie každej z nich bolo ohodnotené pečiatkou. Princíp metlobalu azda netreba vysvetľovať, spočíva v lietaní na metle a triafaní lopty do obručí – podobne to bolo aj tu. Postupujúc ďalej sa dostávame k zrkadlu premien, kde profesorka McGonagallová na krátky čas ukázala predmety na zrkadle. Po ich zakrytí bol jeden odstránený, bolo treba určiť, čo chýba. Naše kroky viedli tiež do zakázaného lesa, kde sa v prítmí hľadali jednotlivé písmená, z ktorých sa skladalo potrebné heslo. Úzkou chodbou sa dalo zájsť aj do tajomnej komnaty, za pomoci kľúčov bolo treba otvoriť truhlice a nájsť ukrytého potkana. Kto iný ako profesor Flitwick obklopený knihami by mohol skúšať znalosti z predošlých dielov Harryho Pottera? Zahanbiť sa nedala ani profesorka Sproutová, pod jej vedením sa presádzali mandragory. Nakoniec už len zostávala škola mágie, ktorú prekvapujúco viedla profesorka Trelawneyová. Na jej stole bola guľa a karty, no svoje veštecké umenie našťastie nepredvádzala – išlo o jednoduchšie kúzla. Na pódiu, kde sa odohral slávnostný krst bolo riaditeľské kreslo, na ktorom odpočíval Dumbledore. Vedľa neho pri stole zase stál Harry Potter. Tu sa odovzdávali číslované lístky po preukázaní splnenia všetkých úloh. Snáď asi každý tajne dúfal, že to bude práve on, čo vyhrá jednu z pripravených cien (knihy, filmové DVD, ...).

Kto tu bol určite neoľutoval. Mohol si kúpiť novučičké knižné pokračovanie, k tomu ešte dostať darček – prívesok. V tvárach nielen bratislavských návštevníkov najrôznejšieho veku zračila spokojnosť, hoci trochu stiesnené priestory múzea dopravy bolo treba zdolávať s trpezlivosťou.

Kliknutím na fotku sa otvorí nové okno so zväčšeným náhľadom.